Çulina
Kendini Koruyan Mahalle
Tüm karadeniz coğrafyasında alışılagelmiş turizm anlayışına farklı bir bakış getirmek için, doğayı bozmadan, ağaçları kesmeden yani araba yolu yapmadan bir ulaşım modeli geliştirdik. Adına “teleferik” denen bu model aslında doğu karadenizde bilinen yük teleferiklerinin insan taşımaya uyarlanmış modelidir.bu “doğa dostu” sistem ilk bakışta heyecan verici görünsede ziyaretçilere enfes bir manzara sunar.

konaklama veya gezi amaçlı gelen misafirler bu teleferiği kullanmak durumundadır veya patika ile gelebilirler. Başka bir ulaşım aracı yoktur. Yaşadığımız yer eski bir orman mahallesidir ve fırtına vadisinde araba yolu olmayan ve doğal hali bozulmayan tek mahalledir.yolun gitmediği her yer zaten kendiliğinden korunduğu için buraya “kendini koruyan mahalle” adını verdik.

başlangıç olarak tamamen ahşap ve eski serender mimarisine uygun bungalovlar inşa ettik ve bu doğal görünüm içerisinde kendi yetiştirdiğimiz ürünlerle pansiyon ve kafe hizmeti vermekteyiz. Bungalovlarda radyo, televizyon, cd çalar vb.cihazlar yoktur. Müziği kuşlar yapar, meditasyonu dere ve burası kendine ait şelalesi olan tek pansiyondur.

Konaklama yapan misafirlerimize günübirlik çevre ve turu ve programlı yayla turları, doğa gezileri organize edilir.

Doğa Dostu Herkesi Bekleriz...
Metin Akıncı
BBC
Turkey with Simon Reeve
BBC Muhabirlerinden Simon Reeve Türkiye gezisinde bizi ziyaret etti.Drone ile alınan görüntüleride bulabileceğiniz videoda,BBC'nin gözünden Kendini Koruyan Mahalle'yi izleyebilirisniz.